Goditi me tërë forcën Portugalinë, pamjet e shkatërrimit që la pas uragani Leslie

UraganiLeslie”, ishte më i fuqishmi ka goditur Portugalinë që nga viti 1842, përpara se të orientohet drejt Spanjës fqinje.

300,00 mijë shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike pas mbërritjes së Lesliet ditën e sotme në Portugali.

Uragani Leslie përfshiu vendin me shpejtësi prej 174 kilometra në orë. Shumë fluturime u anuluan dhe qindra pemë u shkatërruan tërësisht.

Ky uragan që konsiderohet më i fuqishmiqë ka goditur vendin, po kalon në jugun e Spanjës.

Vendet më të prekura nga uragani janë rreth qytetit të Lisbonës dhe pjesët periferike si Coimbra, Leiria. Aveiro, Vise.

Rreth 1,900 incidente u raportuan në qendrat e emergjencave, por komandanti i Mbrojtjes Civile, Luis Belo Costa tha se rreziku i madh ka kaluar
Shtuar më 14/10/2018, ora 17:51
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori