Gjendet varri 2 mijë vjeçar i një gruaje, dalin në dritë gjëra të çuditshme (VIDEO)
Eshtrat 2 mijë vjeçare të "bukuroshes së fjetur" varrosur me rroba luksoze dhe me dhurata për jetën e përtejshme janë gjetur nën një rezervuar rus.

Gruaja - e vendosur për të pushuar në një skaj të mëndafshit dhe me boçe pishte në kraharor, ishte mummizuar rastësisht pasi varri i saj i paprishur prej guri ruante natyrshëm trupin e saj.

Shkencëtarët besojnë se disa sende me vlerë të lartë që gjenden në varr, duke përfshirë një gurët e çmuar dhe një pasqyrë të stilit kinez të gjetur në kutinë e make-up të gruas, u vendosën atje për ta shoqëruar atë në jetën e përtejme.

Arkeologët spekulojnë se ajo ishte një grua e re "Hun" dhe shpresohet të kuptohej më shumë për jetën e saj e saj, ndërsa do të analizohen mbetjet.

Varri i gruas u gjet në bregun e lumit Yenisei, kur një rezervuar, në rrjedhën e sipërme të digës së hidrocentralit të Sayano-Shushenskaya prej 240 metra, përjetoi rënie të konsiderueshme në nivelin e ujit.

Arkeologu Dr Marina Kilunovskaya, nga Instituti i Historisë së Kulturës materiale të Shën Petersburgut, tha: "Gjatë gërmimeve, mumia e një gruaje të re u gjet në bregun e rezervuarit.

Pjesa e poshtme e trupit ishte veçanërisht e ruajtur mirë. Kjo nuk është një mumje klasike - në këtë rast, varrimi ishte mbyllur fort me një kapak guri, duke bërë të mundur një proces të mumifikimit natyror".


Shtuar më 25/06/2018, ora 07:38

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori