Fundi i botës! Pamje apokaliptike nga cikloni "Zorba" në Greqi (FOTO LAJM)

Cikloni "Zorba" ka goditur gjatë mëngjesit të sotëm furishëm Greqinë me erëra që shkojnë deri në 150 kilometra në orë. Gjithashtu mediat greke raportojnë për dallgë që pritet të shkojnë në një lartësi nga 7 deri në 9 metra në zonat më problematike.

Ajo që është më shqetësuese lidhet me faktin se ndryshe nga sa ishte parashikuar, cikloni ka zhvendoset më në veri duke u futur kështu në pjesën e gadishullit të Peloponezit, raporton Albeu.com.

Më parë, meteorologët kishin parashikuar se cikloni do të prekte shumë pak këtë gadishull duke dhënë alarmin vetëm tek ishujt e Egjeut.

Autoritetet greke kanë dhënë alarmin duke mbyllur shkollat që prej ditës së djeshme ndërsa forcat e ndihmës së shpejtë janë në gatishmëri.

Pamjet e mësipërme, të cilat janë vërtetë të frikshme janë shkrepur nga zona të ndryshme të Greqisë dhe tregojnë momentin kur cikloni nuk kishte goditur ende tokën.

"Cikloni po shoqërohet me shira të dendur dhe pritet të prekë më së shumti pjesën lindore të Peloponezit si edhe ishujt Ciklades", deklarojnë autoritetet greke. /albeu.com/

Shtuar më 29/09/2018, ora 10:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori