Franca nis izolimin e dytë: Mbyllen baret dhe restorantet, ndalohen udhëtimet midis rajoneve
Presidenti francez Emmanuel Macron ka njoftuar një bllokim të dytë kombëtar, duke ndaluar udhëtimin midis rajoneve.

Macron tha nën masat e reja, duke filluar nga e premtja, njerëzit do të lejohen të largohen nga shtëpia vetëm për punë thelbësore ose për arsye mjekësore.

Bizneset jo thelbësore, të tilla si restorantet dhe baret, do të mbyllen. Vdekjet e përditshme të kovidit janë rritur mbi 500 atje dhe zyrtarët thonë se gjithçka duhet të bëhet që “të mos na mbingarkojë” sistemi spitalor.

Evolucioni i virusit në Francë ka tejkaluar “edhe parashikimet më pesimiste”, tha Presidenti.

Ndërsa puna në distancë duhet të kryhet aty ku është e mundur, Macron tha se qytetarët do të jenë në gjendje të lënë shtëpitë për qëllime pune, për të ndihmuar individë në nevojë dhe për të bërë pazar.

Adresimi i tij erdhi vetëm disa orë pasi Gjermania njoftoi një bllokim të kufizuar duke filluar nga data 2 nëntor, ku restorantet, baret dhe teatrot do të mbyllen. Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se masat ishin një përpjekje për të shmangur një “emergjencë akute shëndetësore kombëtare”.

Gjermania regjistroi 15 mijë raste të reja të mërkurën, një rekord për kombit, i cili rezultoi më i suksesshëm në menaxhimin e pandemisë gjatë pranverës, duke shmangur një bllokim total ndryshe nga vende të tjera.

Shtuar më 28/10/2020, ora 21:26

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori