Fox News: Roshi i pari zyrtar që e kapi ligji i ri
Fox News ka përcjellë lajmin e prangosjes së kryebashkiakut të Kavajës. Sipas stacionit amerikan, Rroshi është i pari zyrtar që u kap nga një ligj i ri që ka vetëm 6 muaj që ka dalë.

“Prokurorët thanë se kryebashkiaku i një qyteti shqiptar u arrestua për përdorimin e dokumentacionit të falsifikuar për të fshehur të kaluarën e tij kriminale.

Elvis Roshi, kryetari i bashkisë së Kavajës, 50 km në perëndim të kryeqytetit, Tiranës, është zyrtari i parë që arrestohet bazuar në një ligj prej vetëm 6 muajsh, të antikorrupsionit që kërkon verifikimin e zyrtarëve publikë.

Në një deklaratë nga zyra e Prokurorisë së Përgjithshme të hënën thuhej se Roshi, 41 vjeç, solli dokumenta falso që fshihnin dënimet e tij për krime në Itali dhe Zvicër në vitet 1990. Prokurorët thanë se ai ishte dënuar për përdhunim në shtetin Italian, por nuk dhanë hollësi të tjera.

Ligji i miratuar në dhjetor është konsideruar si një mjet i rëndësishëm në luftën kundër korrupsionit, një pengesë e madhe për ambicjet e Shqipërisë për t’iu bashkuar Bashkimit Europian. /albeu.com/

Shtuar më 14/06/2016, ora 09:19
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori