Foto të rralla nga beteja e vërtetë e Miduejit (FOTO LAJM)

Ndërkohë që kinematë në të gjithë botën do të shfaqin këtë javë fimin “Beteja e Miduejit”, sulmin amerikan ndaj Japonisë, pas Perl Harborit, këto janë disa foto nga ngjarja e vërtetë.

Beteja u zhvillua në datat 4 dhe 7 qershor të vitit 1942, gjashtë muaj pasi japonezët kishin ndërmarrë sulmin e beftë në Perl Harbor.

Marina amerikane përdori persona që thyenin kodet e komunikimit, duke zbuluar kështu të gjitha planet ushtarake të marinës Japoneze, e cila ishte nisur për t’i shkatërruar.

Falë informacioneve, edhe pse më të paktë në numër dhe me forca detare dhe aviatore më të dobëta, SHBA arriti t’i shkaktojë flotës japoneze një dëm më të madh, duke shkatërruar disa aeroplanmbajtëse.
Shtuar më 07/11/2019, ora 16:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori