Festa e Falënderimeve, Fauci parashikon rritje të madhe të rasteve me koronavirus
Shtetet e Bashkuara mund të shohin “rritje të madhe” të rasteve të koronavirusit ndërsa njerëzit kthehen në shtëpi nga festa e Falënderimeve, ka paralajmëruar një ekspert i lartë i sëmundjeve amerikane.

Të dielën, dr. Anthony Fauci tha se nuk ishte “vonë” për ata që ende nuk kishin bërë udhëtime për të ndihmuar në frenimin e virusit, duke mbajtur maska ??dhe duke u distancuar nga shoqëria.

Festa e Falënderimeve zakonisht paralajmëron javën më të ngarkuar për udhëtime në SHBA.

SH.B.A. ka regjistruar më shumë se 13 milionë raste me koronavirus dhe më shumë se 266,000 njerëz kanë vdekur.

Që nga e diela, numri i rasteve me Covid-19 të regjistruara në nëntor ka tejkaluar katër milionë, dyfishin e shifrës së regjistruar në tetor.

Vitin e kaluar, rreth 26 milionë njerëz kaluan nëpër aeroportet e SHBA-së, javën para e pas festës.

Ekspertët shëndetësorë kishin bërë thirrje që njerëzit të kalonin Falënderimet në shtëpi, por këtë javë aeroportet e SHBA shënuan periudhën e tyre më të ngarkuar që nga mesi i marsit.

Afro 800,000 vetë deri në një milion udhëtarë kaluan nëpër pikat e kontrollit të aeroporteve amerikane në çdo ditë gjatë javës së kaluar, sipas statistikave të Administratës së Sigurisë së Transportit.

“Pothuajse e sigurtë që do të ketë një rezultat e tërë kjo për shkak të asaj që ka ndodhur me udhëtimet,” tha dr. Fauci.
Shtuar më 30/11/2020, ora 08:42

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori