"Erdogani i çon miliardat dhe fabrikat në Serbi, kurse memorialet në Shqipëri" (FOTO LAJM)

Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan do të zhvillojë një vizitë në Serbi më datë 29 gusht. Lajmin e ka dhënë portali i njohur serb "Tanjug".

Në artikull thuhet se Erdogan do të takohet me liderët më të lartë të shtetit serb.

Shkaku kryesor i vizitës së tij është nisja e punimeve për autostraën Beograd-Sarajevë. Punimet do të kryhen nga firma turke "Tasyapi" dhe projekti do të shkojë deri në 3 miliardë dollarë, ku një pjesë e mirë është financuar nga Ankaraja zyrtare.

Kjo autostradë do të jetë një korridor i rëndësishëm për lidhjen me Europës.

Ndërkohë që në Serbi flitet për investim e për rrugë, vendi jonë po zien nga një tjetë debat. Bëhet fjalë për vendosjen e memorialit për të rënët gjatë grushtit të shtetit në 2015-ën në Turqi, të cilët mbrojtën regjimin e Erdoganit.

Shumë intelektualë, gazetërë por edhe qytetarët e thjeshtë e kanë kundërshtuar vendosjen e memorialit, i cili nuk ka aspak lidhje me Tiranën dhe Shqipërinë.

Shtuar më 17/08/2019, ora 09:40
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori