Nëna me foshnjen vdesin si pasojë e "gripit të derrit"
Një nënë lehonë 36-vjeçare ka ndërruar jetë së bashku me njërën prej foshnjeve të saj si pasoje e gripit te derrit.

Ngjarja e rëndë ka ndodur në Sanatoriumin e Tiranësku viktima ishte shtruar prej disa ditësh me simptomat e AH1N1 dhe ka lindur para kohe dy binjakë.

Njëri prej fëmijëve nuk ishte prekur nga virusi dhe sipas mjekëve gezon shëndet të mirë.

Së funmdi ka reaguar edhe shefja e departamentit të Infektivit në ISHP, Silva Bino e cila u ka bërë apel grave shtatzëna dhe grupeve të riskut nga gripi që të vaksinohen.

“Ajo ishte vetëm 36 vjeç, shtatezane dhe humbi jetën bashke me një nga binjaket e porsalindur . Mjekë gjinekologe, mjekë, infermiere, gratë shtatezana përfshihen në grupet e riskut nga gripi. Ju lutem vaksinohuni për te mbrojtur vete per te mbrojtur bebin. Gripi pavarësisht që nuk ka rritje mbetet shqetësim, prandaj vaksinohuni. Fruthi vazhdon të qarkulloje në vend dhe kush ka vonuar vaksinimin e femijes se tij apo nuk është vaksinuar te vaksinohet . Fruthi nuk kursen askend dhe nuk ka moshë”- ka thënë Silva Bino. /albeu.com/
Shtuar më 28/02/2019, ora 10:29
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori