Dhjetë vendet më të mira të botës për të jetuar (FOTO-LAJM)

Finlanda
Irlanda kryeson mbi të gjitha vendet sa i takon mirëqenies dhe barazisë. Sipas një studimi të “Good Country Index”, krijuar nga eksperti Simon Anholt, që ka mbledhur të dhënat nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, Banka Botërore dhe disa ndër organizatat më të mëdha ndërkombëtare, në renditje pas saj vijne Finlanda, Zvicra, Holanda, Zelanda e Re, Suedia, Britania e Madhe, Norvegjia, Danimarka dhe Belgjika.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës renditen në vendin e 21, në klasifikimin e 125 shteteve. Klasifikimi është bërë në bazë të disa parametrave; teknologjisë, kulturës dhe stilit të jetesës. /albeu.com/
Shtuar më 25/06/2014, ora 17:35

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori