“Çarçafi që mbulonte kufomën të trondiste”, polici italian prek me fjalët për të riun shqiptar që vdiq në aksident
Të hënën në mëngjes Ledio Cërriku u nda nga jeta si pasojë e një aksidenti në Valverde di Cesenatico.

Trupi i të ndjerit u dërgua me traget nga porti i Barit në drejtim të Shqipërisë, ku do t’i jepet dhe lamtumira e fundit.

Sipas mediave italiane, për Ledio Cërrikun filloi një garë solidariteti e vërtetë. Të afërm dhe të panjohur filluan të mbledhin para për të ndihmuar familjen nga Elbasani, madje hapën edhe një llogari bankare.

Shtëpia e Ledios të mërkurën në mbrëmje u kthye në një vend pelegrinazhi të vërtetë.

Gjithashtu komandanti i policisë lokale, Edoardo Turci shkroi një letër prekëse, ku përshkruan dramën e familjes nga Elbasani, por edhe solidaritetin e njerëzve.

"Sipas traditës, të ftuarit u pritën nga të afërmit me një cigare dhe një gotë, nën të cilën ata lanë paratë e tyre: një garë solidariteti e jashtëzakonshme dhe në lëvizje, sepse drama që po përjeton familja e Ledios është i pafundme.Për agjentët që zbuluan aksidentin ishte shumë e vështirë të mos merrnin pjesë emocionale në tragjedi. Pavarësisht nga detyrat e nevojshme rituale të ftohta, pamja e çarçafit të bardhë që mbulonte kufomën mund të trondiste këdo", shkruhet në letër.
Shtuar më 24/08/2019, ora 13:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori