Bizneset solidarizohen me studentët, ulin qepenat (FOTO LAJM)

Prej më shumë se dy orësh mijëra studentë kanë dalë në protestë, për të kundërshtuar tarifat e larta të Univeristetit.

Edhe pse Qeveria është tërhequr nga VKM-së për tarifen e provimeve të bartura studentët përsëri nuk jan ndalur duke kërkuar edhe plotësimin e tre pikave të tjera.

Ndërkohë me protestuesit janë solidarizuar edhe bizneset tek rruga e "Durrësit", të cilët kanë mbyllur qepenët në shenjë revolte dhe janë bashkuar me studentët.

Kërkesat e studentëve për Ministrinë e Arsimit:

1. Anulimi i VKM per tarifa shtese.
2. Përgjysmimi i tarifës së studimit.
3. Përmiresimi i kushteve të konvikteve.
4. Bordi i Administrimit të ketë numër të barabartë votash mes fakulteteve dhe Ministrise se Arsimit, duke shtuar një përfaqësues nga studentet ne bord.

Shtuar më 07/12/2018, ora 12:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori