Berisha për letrën e Ramës ndaj ndërkombëtarëve: Kërkon të ndajë fajin
Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar lidhur me letrën që kreu i qeverisë, Edi Rama i dërgoi dje 28 liderëve të BE-së për të ndihmuar në luftën kundër krimit.

Berisha ka deklaruar se sipas tij Rama e shkroi letrën për të bërë bashkëfajtor në çështjet që lidhen me kanabis, edhe ndërkombëtarët.

MESAZHI I BERISHËS
Nje leter si vete-akuze fatale e Norieges per veten e tij!
Droga dhe krimi i Shqiperise, dhurata e Norieges per Bashkimin Europian!

Te dashur miq, me letren qe u dergon kryeministrave te 28 vendeve te BE, ne te cilen ai shpall se droga e Shqiperise eshte tashme problem i Bashkimit Europian, Edi Rama pranon se droga, eksportimi i saj dhe i krimit te organizuar nga Shqiperia ne keto vende eshte dhurata e tij per BE, eshte mirenjohja e tij per miliarda e miliarda euro dhene nga takspaguesit e vendeve anetare te BE per shqiptaret.

Sigurisht, Edi Rama, kur shkruajti ne kete leter se droga e Shqiperise eshte çeshtje e Bashkimit Europian, nuk kishte parasysh ne gje te tille. Me kete deklarate ne letren e tij ai kerkonte t’i bente ata bashkefajtor dhe bashkepergjegjes per lumin e droges dhe krimit te organizuar qe eksportohet nga Shqiperia ne vendet e tyre. Kjo eshte nje vete-akuze edhe me te rende se e para, qe Noriega bene me shkrim para 28 lidereve te vendeve anetare te BE.

Ne formulimin e saj ai bazohet ne llogjiken e pacipe te banditit: po vertet une te vjedh, te vras por edhe ti ke faj se nuk ruhesh, nuk me kap dot. Ministrat dhe deputetet e Rames, bazuar ne kete arsyetim banditesk, e kane akuzuar ne menyre te perseritur ne parlament per pergjegjesi direkte Italine, Greqine dhe vendet e tjera, ne te cilat eksportohet droga dhe krimi nga Shqiperia, per tregun qe ato i ofrojne kesaj droge dhe krimit te lidhur me te..

Mirepo Noriega dhe keshilltaret e tij kanabist, harrojne se eksporti i krimit drejt vendeve te tjera perben kercenim madhor per rendin dhe sigurine e ketyre vendeve. Rreth 40 vite me pare, narko-diktatori i Panamase qe ndertoi narko-shtetin e pare ne bote, Manuel Noriega u thoshte SHBA se per narkoshtetin e tij dhe megatrafikun e kokaines nga Panamaja drejt SHBA ka pergjegjesi edhe qeveria amerikane.

Ne te vertetë, per te shlyer pergjegjesine dhe per sigurine e vendit te tij, Presidenti G. H Bush dergoi marinsat dhe permbysi diktatorin e Panamase, Manuel Noriegen dhe narko-shtetin e tij! Natyrisht, BE dhe vendet anetare por as dhe SHBA nuk do ndrehyne ushtarakisht per te permbysur Noriegen e Shqiperise dhe narko-shtetin e tij. Por sigurisht qe asnjeri prej 28 kryeministrave te vendeve te BE apo dhe vendeve te rajonit nuk eshte i gatshem te ndaje pergjegjesi me Edi Ramen per shnderrimin e Shqiperise ne Kanabistan dhe qender operacionale rajonale te krimit te organizuar.

Ata disponojne te gjitha te dhenat e autoriteteve italiane, sipas te cilave ne vitin e Edi Rames, vitin 2016, ne Shqiperi, si rezultat i politikes nxitese dhe mbeshtetjes nga policia, u mbollen 219 mije hektar me kanabis apo 8 milion rrenje. Disponojne gjithashtu dosjet e pergjimeve, te cilat deshmojne se ne Shqiperi peshku i madh eshte vete Edi Rama, se Olsi me grupin trafikanteve qe solli nga Bostoni eshte kryesor ne trafikun e kokaines ne rajon.

Ata i dorezuan dosjen “Tahiri” si prove per qendrimin e Rames, por ky i fundit, me qendrimin e tij faktoi se ai vet eshte kryepeshkaqeni i Shqiperise. Ata me mediat e tyre me te medha publike dhe private kane denoncuar cdo dite dhe çdo jave lidhjet e Rames, ministrave te tij me drogen dhe krimin, dhe çdo dite flasin per ndertimin nga ana e tij te narko-shtetit ne Shqiperi.
Keshtuqe perpjekja e Rames per te bere bashkepergjegjes kryeministrat e vendeve anetare te BE per shnderrimin e Shqiperise ne Kanabistan eshte thjeshte nje perpjekje banditeske, tragjikomike dhe e stilit te vjeter hoxhist.

Kjo deklarate vetem sa i bene kryeministrat e vendeve anetare te BE dhe qeverite e tyre te jene me te vendosur ne qendrimet ndaj Shqiperise dhe te konsiderojne masa shtrenguese konkrete ndaj vendit tone per kercenimin qe paraqet eksporti i droges dhe krimit nga Shqiperia per rendin dhe sigurine e tyre.

Keto nisma tashme kane filluar dhe ato do te vazhdojne.
Duke perfunduar, iu bej thirrje te gjithe atyre shqiptareve, qe te ardhmen e tyre e besojne jashte krimit dhe droges, te marrim pergjegjesite tona dhe te ngrihemi ne nje revolucion popullor per te permbysur Noriegen dhe narko-shtetin e tij. sb
Shtuar më 21/11/2017, ora 17:37
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori