"Bego pagoi 1.5 milion euro për devijimin e Lanës", PD nxjerr dokumentet

Në një deklaratë për shtyp nga selia e Partisë Demokratike, ka denoncuar një projket ku devijohet shtrati i lumit të Lanës.

Sipas PD-së ky devijim ëhstë bërë për një aferë korruptive prej 1.5 milion eurove, pasi në atë zonë do të ndërtohet resorti i Edmond Begos.

Sipas deputetes Jorida Tabaku, projekti 60 milion euro i trafikantit ndërkomëtar të drogës e ka kaluar fazën e marrjes së lejes së ndërtimit.

“Plani i devijimit të lumit Lanë është ndryshuar në 2017 pasi Edmond Bego mori lejen për investimin me vlerë 60 mln euro,” – tha Tabaku.

Sipas saj Erion Veliaj, personi që sipas saj flet për gjithçka gjatë këtyre ditëve nuk ka dhënë asnjë sqarim për këtë aferë.

Arben Ahmetaj gjithashtu duhet të japë shpjegime për këtë aferë korruptive. PD ka fakte zyrtare të lidhjes së Arben Ahmetaj me aferën kurruptive të 60 milion eurove të investimit të Edmond Begos. Dokumentat e nxjerrin sot zbuluar atë sepse investitori ka paguar 1.5 milion euro në llogari të Ministrisë së Financave përmes kompanisë së Edmond Begos,” – deklaroi Ina Zhupa.

Zhupa e mbylli deklaratën duke thënë se Tirana është shndërruar në lavatriçen më të madhe në allkan për pastrimin e parave të pista.

Deklarata e plotë:

Skandali i projektit rezidencial 60 milionë euro pranë Unazës së Madhe përfshin jo vetëm Erion Veliajn, por edhe Ministrin e Financave Arben Ahmetaj. • Ndryshe nga sa mashtron Ahmetaj, dokumentat zyrtare provojnë se shitja është kryer për llogari të mikut trafikant droge të Taulant Ballës. Edmond Bego është personi që ka paguar rreth 1.5 milionë euro në llogarinë e Ministrisë së Financave për privatizimin, të ndarë në 4 këste, nga muaji nëntor 2015 deri në mars 2016. JORIDA TABAKU, DEPUTETE E PARTISË DEMOKRATIKE Skandali i projektit rezidencial 60 milionë euro pranë Unazës së Madhe përfshin jo vetëm Kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, por edhe Ministrin e Financave Arben Ahmetaj. Të dy këta i bashkon mashtrimi në mënyrë të pacipë se nuk kanë lidhje me projektin. I pari, Erion Veliaj mashtroi, kur deklaroi se projekti nuk ekziston dhe se nuk ka leje ndërtimi për të. Ne kemi paraqitur dokumentat zyrtarë se projekti 60 milionë euro i trafikantit ndërkombëtar të drogës e ka kaluar fazën e parë të miratimit për leje ndërtimi. Tani leja është vetëm një formalitet. Erion Veliaj është përgjegjës me firmën e tij për ndryshimin e planit urbanistik të Tiranës. Sipas planit të 2013-ës, lumi Lanë zinte një sipërfaqe të konsiderueshme të tokës, ku Bego ka planifikuar të ndërtojë. Por plani u ndryshua në 2017-ën, pasi Bego kishte lidhur kontratë për ndërtimin e projektit 60 milionë euro. Me firmën e Erion Veliajt dhe të Edi Ramës, Plani ndryshoi dhe Lumi Lanë u zhvendos duke mos prekur asnjë centimëtr nga toka ku do të ndërtojë trafikanti i drogës, miku i Taulant Ballës. Gjatë gjithë këtyre ditëve, Erion Veliaj që flet për gjithçka, nuk u ka shpjeguar shqiptarëve pse e ndryshoi projektin e Lanës për llogari të projektit 60 milionë euroEdmond Begos. Kush fshihet pas trafikantit ndërkombëtar të drogës, i cili ka deklaruar publikisht se nuk disponon 60 milionë euro. Këto pyetjeve duhet t’u japë përgjigje edhe Ministri I Financave Arben Ahmetaj. Ai është personi i dytë kyç në këtë aferë. Arben Ahmetaj, mashtroi qytetarët, kur tha se ministria e drejtuar prej tij nuk ka patur asnjë lidhje me Edmond Begon gjatë procesit të privatizimit të zonës, ku i dënuari me 21 vjet burg për trafik droge do të ndërtojë projektin rezidencial 60 milionë euro. Ndryshe nga sa mashtron Arben Ahmetaj, dokumentat zyrtare provojnë se shitja është kryer për llogari të mikut trafikant droge të Taulant Ballës. INA ZHUPA, ZËDHËNËSE E PARTISË DEMOKRATIKE Afera e projektit 60 milionë euro pranë Unazës së Madhe me ndërtues trafikantin e drogës Edmond Bego, e ka pikënisjen tek Ministria e Arben Ahmetajt. Përveç përmbylljes në një kohë rekord të privatizimit dhe shitjes së ish serave pranë Unazës së Madhe, ministria e Arben Ahmetajt ka patur marrëdhënie direkte financiare me Edmond Begon për këtë pronë. Sot do të zbulojmë dokumentat zyrtarë që nxjerrin mashtrues Ministrin e Financave dhe përgënjeshtrojnë deklaratën e tij se nuk e ka kryer privatizimin dhe shitjen në shërbim të Mond Begos dhe se nuk ka asnjë fakt që e lidhin atë me procedurat e privatizimit. Faktet ndodhen në dosjen e privatizimit. Edmond Bego është përsoni që ka paguar rreth 1.5 milionë euro në llogarinë e Ministrisë së Financave, të ndarë në 4 këste, nga muaji nëntor 2015 deri në mars 2016. Pagesat janë bërë nga kompania Inerte Ekspres, në pronësi 100 përqind të Edmond Begos. Faturat bankare që kanë dalë në ekran janë dokumenti zytar që provojnë mashtrimin e Ministrit të Financave, Arben Ahmetaj. 4 pagesat për llogari të Ministrisë së Financave mbajnë datat, njëra në 13 nëntor 2015, me vlerë 121 milionë lekë. 3 të tjerat janë paguar brenda të njëjtës ditë, më 11 Mars 2016. Vetëm pas këtyre pagesave nga Edmond Bego, Ministria e Financave ka lidhur kontratën për privatizimin e rreth 31 mijë metrave katrorë tek ish Serat, pranë Unazës së madhe. Me pagesën e 1.5 milionë eurove për Ministrinë e Arben Ahmetajt nga Edmond Bego, të gjithë e dimë si vijoi historia. • Plani Urbanistik I Tiranës u ndryshua me firmën e Edi Ramës dhe Erion Veliajt, • Projekti për Lumin e Lanës u ndryshua që të mos prekë tokën ku do të ndërtojë trafikanti i drogës • Bashkia e Tiranës ka miratuar fazën e parë të miratimit për lejen e ndërtimit. Projekti rezidencial 60 milionë euro pranë Unazës së Madhe dhe projekti korruptiv 40 milion euro për zgjerimin e Unazës së Madhe janë modeli më i qartë se nën drejtimin e Edi Ramës dhe Erion Veliajt, Tirana është shndërruar në lavatriçen më të madhe në Ballkan për pastrimin e parave të pista.
Shtuar më 24/12/2018, ora 15:12

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori