BBC sjell historinë e shqiptares Eva të rrëmbyer nga babai: Duket sikur është nga një botë tjetër
Fëmijët shqiptarë që nuk kanë mundur të rikthehen pranë familjeve të tyre dhe vuajnë në kampet e ferrit në Siri vazhdojnë të jenë një plagë e madhe.

BBC i ka kushtuar një artikull fëmijëve dhe grave shqiptare të cilët vazhdojnë të jenë në kampin Al Hol në Siri.

Në një artikul me titullin “Shqipëria garon për të shpëtuar fëmijë nga kampi xhihadist”, BBC hedh një vështrim mbi vështirësitë që po kalojnë këta njerëz në kampin e drejtuar nga luftëtarët kurdë.

BBC shkruan për Evën, sot 16 vjeçe, e cila u rrëmbye nga babai i saj Shkëlzeni dhe u dërgua në Siri kur ajo ishte nëntë vjeç. Pas shtatë viteve luftë dhe më pas robërie, ajo duket sikur është nga një botë tjetër.

“Nuk mund të publikojmë fotografinë e saj sepse mund të rrezikojë jetën. Ajo është ende në kampin al-Hol në Sirinë veriore, ku u mor me mbi 70,000 jetimë. Vëllai i saj Endri, 14 vjeç, është më me fat. Ai u soll në shtëpi nga Siria nga forcat speciale shqiptare në fund të Tetorit 2020” shkruan BBC.

Më tej gjiganti britanik citon ish-ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj sipas të cilit kampi Al Hol është ferri në toke dhe synimi është që Shqipëria të kthejë edhe fëmijët dhe gratë e tjera të mbetura atje sa më shpejt të jete e mundur.

Lleshaj shprehet se këta fëmijë nuk janë terroristë, por viktima të prindërve të papërgjegjshëm. Autoritetet kurde që e menaxhojnë kampin thonë se situata po u del jashtë kontrollit, duke marrë parasysh kushtet e jetesës, apo së fundmi, edhe pandeminë e Covid-19.
Shtuar më 10/01/2021, ora 19:01

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori