Basha: U cënuan standardet demokratike të zgjedhjeve
Në mbledhjen e parë të Grupit Parlamentar pas zgjedhjeve për pushtetin vendor, Lulzim Basha është shprehur se zgjedhjet ishin pa standarde dhe se dhuna e kërcënimet minuan procesin.

“Këto zgjedhje po përcaktohen dita-ditës si zgjedhjet më brutale të pushtetit të veshur me krim në qeverisjen e Shqipërisë. Këto zgjedhje janë shënuar në kancelaritë europiane për precedentin e kandidimit të të inkriminuarve për kryebashkiakë, pavarësisht kërkesave të zyrtarëve të lartë të BE-së për moskandidimin e tyre.

Këto zgjedhje u shënuan gjithashtu edhe nga angazhimi i të gjitha strukturave të shtetit, e në veçanti të policisë, në një fushatë dhune, arrestimesh, kërcënimesh e keqtrajtimesh nga veriu në jug, e nga lindja në perëndim.

Pati urdhër ndaj administratës për votën, si dhe blerjen e votave me anë të parave të fondeve publike, duke falsifikuar e sekuestruar gjithashtu edhe kartat e identitetit. U manipuluan kutitë e qendrave të votimit, duke u mbushur veçanërisht gjatë transportit të tyre drejt KZAZ-ve për numërim, pas nxjerrjes jashtë me dhunë të komisionerëve të opozitës”, tha Basha.

“Dyshja Rama-Meta kandiduan sërish persona të inkriminuar në shumë bashki dhe që ushtruan presion të hapur me bandat e tyre ndaj qytetarëve të thjeshtë, ndaj votuesve demokratë. Në këto presione u përfshinë edhe bandat më të njohura të historisë së Shqipërisë.

Arben Frroku, ndër ta, u përfshi në një fushatë të ethshme për PS-në në Pukë, i cili si shpërblim mori të drejtën për largimin nga vendi vetëm pak ditë para se të jepej vendimi i Apelit për burgim të përjetshëm të tij”, shtoi kreu i opozitës.

Basha tha se “ka pasur presione dhe kërcënime me jetë edhe ndaj kandidatëve për këshilla bashkiakë, si dhe dhunë e ushtruar ndaj opozitës”. /albeu.com/
Shtuar më 01/07/2015, ora 12:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori