As gjarpri dhe as lakuriqi i natës, koronavirusi vdekjeprurës u modifikua nga njeriu në laborator?
Koronavirusi, i njohur ndryshe edhe si "nCoV-2019" aktualisht është kthyer në një rrezik që po gllabëron me hapa galopantë Kinën dhe disa vende të tjera të botës.

Ndërkohë ka disa teori konspirative që po qarkullojnë në rrjet dhe që deri diku hanë debat shkruan albeu.com.

-Ajo që dihet është fakti se Instituti i Virologjisë Wuhan ka studiuar koronavirusin që në vitin 2016 duke modifikuar një pjesë të tij.

-Kjo i shton dyshimet se koronavirusi Wuhan mund të ketë dalë nga instituti pasi virusi ka shpërthyer pikërisht nga ky vend.

-Nëse është e vërtetë, kjo nuk do të ishte hera e parë që një virus vdekjeprurës ka rrjedhur nga një institut kinez i kërkimit.

Dokumentet e vitit 2016 tregojnë se Instituti i Virologjisë Wuhan, një organizatë që gjithnjë e më shumë dyshohet të jetë e lidhur me shpërthimin e koronavirusit Wuhan, ka studiuar virusin gjatë viteve të fundit. Kjo vjen pasi disa burime të paidentifikuara në Kinë dëshmojnë që sëmundja nuk e kishte origjinën në një treg ushqimesh siç pretendon qeveria kineze.

Nëse raportet e pakonfirmuara janë të vërteta, nuk do të ishte hera e parë që një sëmundje vdekjeprurëse të dalë aksidentalisht nga një laborator kërkimi. Në Mars 2004, 9 persona u infektuan pasi virusi vdekjeprurës SARS doli nga Instituti Kombëtar i Virologjisë në Pekin, Kinë. Përhapja aktuale e koronavirusit mund të ketë një origjinë të ngjashme.

Në 2004, pesë zyrtarë të lartë nga Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve u ndëshkuan për një përhapje të SARS që ndodhi për shkak të një rrjedhje në objektin e tyre.
Rrjedhja ndodhi në Institutin e Virologjisë në Pekin, ku studiuesit po kryenin eksperimente koronaviruse SARS live dhe joaktive. Dy punëtorë u infektuan me SARS dhe më vonë u përhapën sëmundjen te të tjerët.

SARS fillimisht u shfaq në 2002 përpara se të përhapet për të infektuar 8,000 njerëz në mbarë globin. Virusi vrau 800 njerëz.

Por ndërkohë nga koronavirusi të infektuarit mund të jenë shumë më tepër sesa numrat zyrtarë të qeverisë.

Sipas raporteve nga Kina e Jugut Morning Post, gazeta e rekordeve e Hong Kongut, shpërthimi i koronavirusit Wuhan mund të jetë momentalisht më i rëndë sesa pranon qeveria. Akademikët nga Universiteti i Hong Kongut (HKU) tani vlerësojnë se numri i të infektuarve në Wuhan ka arritur në 43.590.

Qeveria kineze vazhdon të pretendojë se vetëm 7700 njerëz janë të infektuar. Por veprimet e tyre sugjerojnë madje që ata nuk e besojnë këtë shifër.

Autoritetet kishin ndarë një financim rekord prej 9 miliardë dollarësh për të luftuar shpërthimin e koronavirusit. Ata gjithashtu kanë izoluar qytete të tëra me një popullsi totale prej mbi 60 milion. Kjo është përveç ngritjes së disa spitaleve krejt të rinj nga e para. Këto nuk duken si veprimet e një qeverie që beson se vetëm 2,800 njerëz janë të infektuar.

Sipas të dhënave të publikuara në revistën mjekësore The Lancet, 13 nga 41 rastet fillestare të Wuhan Coronavirus (2019-nCoV) nuk kishin asnjë lidhje me tregun që supozohej se ishte origjina e sëmundjes. Nëse e pyet Daniel Lucey, një specialist i sëmundjes infektive në Universitetin Georgetoën, ai numër është shumë i madh për tu injoruar.

Ai deklaron:

Asnjë lidhje epidemiologjike nuk u gjet midis pacientit të parë dhe rasteve të mëvonshme. Të dhënat e tyre tregojnë gjithashtu se, në total, 13 nga 41 rastet nuk kishin asnjë lidhje me tregun. Ky është një numër i madh.

Ai vazhdon të shtojë:

Virusi erdhi në atë treg para se të dilte nga ai treg. Kina duhet ta ketë kuptuar se epidemia nuk ka origjinën në atë treg ushqimesh. Për më tepër, koronavirusi i ri që po shpërthen në botë ka një mundësi të madhe të të vrasë, gjë që ka një shpjegim logjik veçse se është i modifikuar në laborator, pasi ai virus ka ekzistuar edhe më parë por nuk shkaktonte vdekjen.

A ka dalë virusi nga Instituti i Virologjisë Wuhan?

Raportet e pakonfirmuara sugjerojnë se Instituti i Virologjisë Wuhan mund të jetë një burim i mundshëm i shpërthimit të virusit vdekjeprurës. Me qëllim apo pa qëllim, kjo akoma nuk mund të thuhet me siguri./albeu.com/
Shtuar më 31/01/2020, ora 09:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori