Arvizu: Imuniteti pengon hetimin e zyrtarëve
Imuniteti pengon hetimet për zyrtarët e lartë të përfshirë në korrupsion, kështu deklaroi ambasadori amerikan ë vendin tonë Aleksandër Arvizu në në ceremoninë e organizuar me rastin e përfundimit të programit të mijëvjeçarit.

Ambasadori i SHBA-së ka kërkuar sërish ndryshimin e legjislacionit shqiptar për sa i përket kufizimit të imunitetit për zyrtarët e lartë.

“Kjo pamundësi për të hequr imunitetin pengon hetimet në Shqipëri. Ndërkohë që të gjitha palët duhet të vazhdojnë me axhendën që të ndryshojnë ligjet në mënyrë që ato të zbatohen në mënyrë të barabartë për të gjithë” theksoi Arvizu.

Arvizu ka shtuar se Shqipëria është i vetmi vend në Evropë, që gjyqtarët dhe zyrtarët e lartë kanë imunitet ndaj duhet të shihet mundësia e ndryshimit të legjislacionit.

“Shqipëria është i vetmi vend që kufizon veprimtaritë hetimore që mund të bëhen për gjyqësorin dhe për personat publik për shkak të imunitetit” shtoi Arvizu. /albeu.com/
Shtuar më 14/07/2011, ora 09:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori