Akuza ndaj Ramës: Po zvarritet e përgjërohet për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri
Zgejdhja për kryeprokurorin e ri është tashmë ceshtja më pikante që zien mes qeverisë së Ramës dhe opozitës.

Deputeti i PD0së i ftuar në Neës24 është shprehur se Rama po kërkontë thyejë rregullat e Kushtetutës dhe kërkon me përgjerim njëmarrëveshje.

“Kushtetuta thotë se për të zgjedhur prokurorin në do kohë, duhen dy kushte:Të zgjidhet me 3 të 5 e votave pra me 84 vota, kushti I dytë: Prokurori I Përgjithshëm para s etë trokasin duhet të kalojnë më parë nga vetting. Pra vetting dhe votim me 3 të 5, në të kundërt nuk ka Prokuror. Rama thotë hajt ta zgjedhim me pazar,” tha Alibeaj.

“Një nga kushtet për Integrimin është lufta kundër krimit dhe për këtë arsye Rama po zvarritet dhe po na përgjërohet për një pakt, që në fakt është një pazar politik” tha Alibeaj.
Shtuar më 11/12/2017, ora 21:34
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori