A funksionon Shtëpia e Alfabetit?
Nga dita në ditë Muzeu i alfabetit shqiptar po dhunohet, ndërsa askush nuk ka marrë masa apo të bëjë diçka në lidhje me këtë. Dhuna dhe shkatërrimi i huliganëve maqedonas nuk është ndaluar thekson deputeti i PDSH-së Bekim Qoku.

"Para një jave isha vetë prezent në Manastir për të vizituar nga afër se çka ka ndodhur me atë shtëpi pas dy herë vandalizmave që ndodhën nga ana e huliganëve Maqedonas. Aty pash që pas një investimi që bëri Qeveria shpejt e shpejtë për dy javë, rezultatet ishin që ai kish filluar të rrënohet, fasada në disa pjesë të shtëpisë kishte rënë poshtë, kishte gjurmë të grafiteve antishqiptare ku shkruhej ‘vdekje shqiptarëve’ ato sa ishin zhgarravitë nga pak por nuk ishin shlyer krejtësisht”, deklaroi Qoku për mediat.

Ndërsa deputetë të BDI-së kanë hedhur poshtë këto deklarata, duke theksuar se muzeu funksionon dhe se janë marrë të gjitha masat mbrojtëse ndaj dhunës së ushtruar.
Deputeti i BDI-së Behixhudin Shehapi madje tha se së shpejti do të vendosen edhe kamera të sigurisë, si masë për parandalimin e vandalizmit.

Muzeu po funksionon, nuk ka asnjë pengesë për funksionimin e muzeut, por janë konstatuar dëme, riparimi është bërë javën e kaluar gjithashtu janë identifikuar të gjithë ata ekzekutorët që kanë shkaktuar dëm në Muzeun e alfabetit. Qeveria, përkatësisht ministria kulturës ka një projekt për instalimin e kamerave në këtë institucion të rëndësishëm, punohet në atë drejtim dhe kjo në masë të madhe do të ndikoj në mbrojtjen e këtij institucioni aq të rëndësishëm për ne”, deklaroi Behixhudin Shehapi, deputet i BDI-së. /albeu.com/
Shtuar më 04/09/2013, ora 16:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori