A do të shkojë edhe Shqipëria drejt mbylljes? Përgjigjet ekspertja e Komitetit Teknik
Ekspertja e Komitetit Teksnik, Albana Fico në një dalje për mediat u shpreh se psioni i mbylljes së Shqipërisë do të ishte versioni i fundit sipas skenarëve.

Fico u shpreh se Komiteti Teknik i Ekspertëve po monitoron me vëmendje situatën e COVID 19 dhe ecurinë e epidemisë në vend ndërsa vijon puna per testimin, gjurmimin dhe izolimin e rasteve te dyshuara dhe kontakteve te tyre.

Komiteti teknik i eksperteve pas masave me intensitet të moderuar, me kufizimin e lëvizjes pas orës 22:00 dhe kufizimit te të aktivitetit të bareve dhe restoranteve pas oren 22 te darkes, nisur nga vleresimi ne dinamike i situates, ka vleresuar se eshte e nevojshme te kete masa shtese te intensitetit mesatar per te frenuar perhapjen e infeksionit.

Tashmë do të ndalohen grumbullimet me me shume se 10 persona ne vende te hapura dhe te mbyllura; Te ndalohen mbledhjet partiake dhe tubimet; Konferencat, ceremonite e festave, ceremonite martesore dhe organizimet pertej familjare te ceremonive mortore, deri në një urdhër të dytë.
Shtuar më 17/11/2020, ora 15:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori