30-vjeçari kurd i vë flakën vetes para ndërtesës së UNHCR-së
Një burrë kurd sirian në të 30-at e tij i vuri zjarrin vetes para selisë së agjencisë së refugjatëve të Kombeve të Bashkuara në Gjenevë, po me ndërhyrjen e shpejtë të policisë shpëtoi dhe u dërgua në spital.

Burri, i cili banon në Gjermani, u dërgua me helikopter në njësinë e specializuar për djegie në spitalin universitar në Lozanë, ku po merr mjekim, tha zëdhënësi i policisë së Gjenevës, Silvain Guillaume-Gentil.

“Duke pasur parasysh gjendjen e tij, ishte e pamundur ta pyesnim për motivin e tij, por ne imagjinojmë se ajo ishte situata politike.”

Forcat turke filluan një sulm në veri të Sirisë më 9 tetor për të larguar forcat kurde larg rajonit kufitar. Rusia dhe Turqia arritën një marrëveshje të martën duke kërkuar tërheqjen e forcave të Sirisë Kurde të YPG nga e gjithë gjatësia e kufirit verilindor të Sirisë me Turqinë.

“Ne jemi të trishtuar dhe të tronditur (rreth) një incidenti të vetë-djegien që ndodhi para selisë tonë në Gjenevë këtë mëngjes,” tha Andrej Mahecic, zëdhënës i Komisionit të Lartë të Refugjatëve U.N. (UNHCR).

“Burri i kishte vënë flakën vetes dhe më pas u përpoq të hynte në ndërtesën e UNHCR por oficerët e sigurimit dhe shërbimet mjekësore ndërhynë duke e shpëtuar”.- tha Mahecic, duke shtuar: “Shpresojmë që ai të shërohet.”

Ndërtesa e UNHCR ndodhet përtej rrugës nga një strehë kolektive për azilkërkuesit, përfshirë kurdët sirianë.

“Pashë flakët dhe erdhën agjentët e sigurimit nga ndërtesa dhe pas disa minutash policia dhe ambulanca. Ka sirianë këtu (në qendrën e azilit), por unë nuk mund të konfirmoj (njeri) ishte banor, “i tha një punonjësi Reuters.
Shtuar më 23/10/2019, ora 15:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori