25 ushtritë më të fuqishme të botës, si renditen Turqia dhe Italia (FOTO LAJM)

1. SHBA - Trupa ushtarake aktive: 2.500.00. Buxheti: 581 miliardë dollarë.
Tanke: 8848. Avionë: 13 444. Aeroplanmbajtëse: 19.
Nëndetëse: 75
Pëlqej
Një luftë botërore ndoshta është e vetmja rrugë për të matur forcën reale ushtarake, por fatmirësisht bota nuk ka pasur situatë të tillë kohët e fundit.

Pavarësisht ngritjes së tensioneve në detin e Kinës jugore, luftimet në vijim në Ukrainë dhe luftimet e shumta në Lindjen e Mesme, betejat mes shteteve apo kombeve janë zhvendosur në armëpushim apo në luftë kundër grupeve terroriste.

Megjithatë, një vlerësim i forcës ushtarake mund të jetë interesant, kështu që “Businessinsider” duke u bazuar tek indeksi i forcës ushtarake të 106 shteteve ka renditur 25 shtetet më të fuqishme në botë.

Në këtë vlerësim janë marrë më tepër se sa 50 faktorë, përfshirë buxhetin për ushtrinë e çdo shteti, trupat ushtarake, sasinë e armatimit që ata kanë dhe resurset natyrale. /TCh/
Shtuar më 20/03/2017, ora 16:29
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori