15 prilli, dita e tragjedive botërore
Djegia e "Notre Dame" në Paris, e ndodhur më 15 prill ka zgjuar reagimiet e atyre që ajnë fiksuar pas dative dhe rënsësisë që ato marrin në histori sidomos kur lidhja bëhet me ngjarje të bujshme.

Sipas "gjahtarëve të datave", përgjatë historisë, më 15 prill kanë ndodhur disa nga tragjeditë më të mëdha dhe ngjarje që kanë tronditur botën.

-Më 15 prill 1865, presidenti Abraham Lincoln u vra pasi ishte qëlluar një natë më parë nga aktori John Ëilkes Booth.

-Më 15 prill 1912 anija më e madhe e kohës "Titaniku" u fundos në oqeanin Atlantik, duke lënë më shumë se 1500 viktima.

-Më 15 prill 2013, dy bomba shpërthyen gjatë maratonës së Bostonit në SHBA, duke vrarë 3 njerëz dhe plagosur 264 të tjerë.

-Më 15 prill 2014, u shënua masakra më e madhe e lugtës civile në Sudanin e Jugut. Të paktën 200 njerë të vrarë tekasa kërkonin shpëtim në spitale dhe institucionet e kultit.

-Ndërsa 15 prill 2019 iu shtua kësaj liste të zezë, si dita kur do kujtohet përgjithmonë djegia fatale e një prej pasurive më të famshme të trashëgimisë së kulturës botërore "Notre Dame". /albeu.com/
Shtuar më 16/04/2019, ora 21:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori