1/4 e mjekëve janë infektuar me koronavirus, por u kërkohet që të vazhdojnë punën
Mjekëve në qytetin belg të Lieges iu është kërkuar të vazhdojnë punën edhe nëse janë infektuar me coronavirus. Rreth një e katërta e stafit mjekësor e thuhet se janë të sëmurë me COVID-19, raporton BBC.

Tani 10 spitale u kanë kërkuar personelit që kanë rezultuar pozitiv, por nuk ka simptoma të vazhdojmë të punojnë. Kreu i Shoqatës Belge të Sindikatave Mjekësore i tha BBC-së se ata nuk kishin zgjidhje tjetër pos nëse nuk do të parandalonin shembjen e sistemit spitalor brenda ditësh.

Një në tre persona të testuar po kthehen pozitivisht me virusin në qytetin belg. Vendimi vjen ndërsa qeveritë në të gjithë Evropën po përpiqen të trajtojnë valët e reja të infeksioneve të coronavirusit.

321 mijë persona persona deri më tani janë konfirmuar pozitiv me virus në shtetin belg gjersa kanë ndërruar jetë 10810 njerëz.

Belgjika ka marrë disa masa shtesë për të përmbajtur infeksionet, përfshirë në arsim ku për disa nxënës do të zhvillojnë mësimin në distancë. Pushimi shkollor një javor, duke filluar nga fillimi i javës tjetër, është zgjatur dhe mësimi do të rinisë më 19 nëntor, në vend të 9 nëntorit, por autoritetet nuk përjashtuan mundësinë e zgjatjes së pushimit shkollor më tej.
Shtuar më 27/10/2020, ora 08:03

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori