Bilanc i frikshëm viktimash, vetëm sot humbën jetën 20 shtetas nga COVID-19
Fenomen i pazakontë, ja pse u ndriçua qielli mbrëmë në mesnatë (FOTO LAJM)

Tiranë ora 02:35 am
Shumë prej nesh ka parë të postuara në rrjetet sociale shumë foto, ku binte në sy pamja e çuditshme që kishte marrë qielli mbrëmë.

Ndryshimet që janë hasur gjatë këtyre ditëve, e kanë dhe një shpjegim, ndërsa banorët në Tiranë dhe në rrethe, kanë vënë re diçka të pazakontë, që ka ndodhur në orët e para të mëngjesit.

Qielli është ndriçuar pak orë pas mesnatës. Për meterologët, kemi të bëjmë me një tornado në shkallën më të dobët të saj. Në orën 01:10 minuta ka përfshirë pjesën veriore dhe qëndrore dhe më pas ka përfshirë të gjithë territorin. Më të dukshme kanë qenë në zonat bregdetare, ndërsa më dobët në zonat malore.

Shkak janë vetitë e ndryshme atmosferike që kanë ndodhur gjatë këtyre ditëve. Lidhur me këtë situatë është prononcuar meterologia Lajda Porja.

Sipas saj: "Për 4-5 orë kanë rënë 60 ml shi, ndërkohë që zakonisht në muajin korrik në Tiranë, duhet të bjerë 40 milimetra shi". Jo vetëm kaq, por ka një shpjegim sërish të detajuar referuar edhe asaj që u quajt tornado në Sarandë.

Në kuadër të këtyre ndryshimeve atmosferike, shpjegohet edhe fenonemi që ndodhi në Sarandë pak ditë më parë. Meterologët nuk e shpjegojnë fenomenin në Sarandë si një tornado, por njihet me termin “Trombamarina”, e shkaktuar nga qelizë stuhie që bie në det lagunë. /albeu.com/
Shtuar më 28/07/2014, ora 16:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori