Zyra e BE-së: Dallimet politike nuk zgjidhen me një takim me liderët
Pas takimit të presidentes Atifeta Jahjaga me lidërit e partive më të mëdha politike në vend, zyra e BE-së ka dalë me një deklaratë zyrtare. Samuel Zbogar, përfaqësuesi Special i BE-së në Kosovë ka thënë se zgjidhje për dallime të tilla komplekse politike nuk mund të gjenden në një takim të vetëm.

"BE-ja lavdëron Presidenten e Kosovës Atifete Jahjaga dhe liderët e partive politike të cilët erdhën së bashku sot për të filluar kërkimin për një zgjidhje të krizës aktuale politike”, ka thënë ai.

Sipas tij, është e rëndësishme që liderët të vazhdojnë të operojnë në mënyrë evropiane të zgjidhjes së problemeve përmes dialogut dhe kompromisit .

"Nuk ka asnjë alternativë për një dialog".

Sipas Zbogar, stabiliteti politik është një parakusht për zhvillimin ekonomik, liberalizimin e vizave, procesin e normalizimit, si dhe zbatimin e reformave evropiane dhe Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit.

"Ne inkurajojmë Presidenten dhe liderët politikë të vazhdojnë bisedimet deri sa të gjendet një zgjidhje, një zgjidhje e Kosovës për popullin e Kosovës. BE-ja është e gatshme për të mbështetur këtë proces më tutje në asnjë mënyrë konsiderohet e nevojshme dhe të dobishme". /albeu.com/
Shtuar më 08/02/2016, ora 14:03
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori