Zgjedhjet në Kosovë, KQZ publikon listën e votuesve
Pëlqej
KQZ e Kosovës
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Numri i përgjithshëm i votuesve në Kosovë për zgjedhjet e 12 dhjetorit është 1 milion e 630 mijë e 636 persona, ndërsa qendra të votimit do të jenë 746 me gjithsej 2.280 vendvotime. Sipas Komisionit Qëndror Zgjedhor në ditën e zgjedhjeve do të jenë 73.288 votues të rinj. Në ditën e zgjedhjeve do të jenë 35. 735 persona që do të mbushin 18 vjeç dhe të cilët kanë mundësi të votojnë.

Gjithsej, 34.521, kanë ndryshuar adresën e vendbanimit kurse nga lista e votuesve si persona të vdekur janë fshirë 6.165 persona. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka çertifikuar 29 subjekte politike, me 1.265 kandidatë për deputetë të Kuvendit të Kosovës.

Kuvendi i Kosovës përbëhet prej 120 deputetësh, 100 prej të cilëve zgjidhen direkt, ndërsa 20 vende janë të rezervuara për komunitetin serb dhe pakicat tjera.

Deri më sot, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka akredituar gjithsej mbi 32.021 vëzhgues. Vëzhgues të partive janë 26.059, organizata ndërkombëtare 493, ambasada 351 dhe OJQ 5108.

Ndërkaq raportohet se e premtja është edhe dita kur sipas afatit ligjor mbyllet Akreditimi për të marrë pjesë në cilësinë e vëzhguesëve vendor, ndërsa afati për akreditimin e vëzhguesëve ndërkombëtar, ka përfunduar në datën 6 dhjetor 2010. Po sipas të dhënave të KQZ së Kosovës, vëzhgues të partive janë 26059 , Organizata Ndërkombëtare janë 493, ambasada 351 dhe OJQ: 5108. (albeu.com)
Shtuar më 10/12/2010, ora 13:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian