Zgjedhjet lokale në Medvegjë, shqiptarët fituan 15.59%
Medvegja
Janë shpallur mbrëmë vonë rezultatet preliminare të zgjedhjeve të djeshme lokale të mbajtura në Medvegjë. Sipas Komisionit Komunal Zgjedhor në Medvegjë, Partia për Veprim Demokratik, me bartës të listës Florim Sahitin, ka fituar 15.59 për qind të votave nga numri i përgjithshëm i 10102 votuesve, kuptohet të atyre shqiptarëve, njofton agjencia “Presheva Jonë”.

Ndërkaq sipas këtij komisioni, zgjedhjet e sivjetme lokale i ka fituar përsëri kryetari aktual Sllobodan Drashkoviq me mbi 46 % të votave kurse vendet tjera i kanë fituar partitë e vogla serbe. Se sa këshilltarë vërtet janë zgjedhur në mandatin e ardhshëm komunal në Medvegjë, mbetet të bëhet llogaria që do të thotë përpjesëtimi me numrin e përgjithshëm të votuesve që kanë dalë në zgjedhje.

Rezultatet përfundimtare pritet të shpallen sot dhe kështu në një afat kohor do të konstituohet parlamenti komunal i Medvegjës që do të ketë edhe shqiptarë.

Duhet të theksohet se Kuvendin e ardhshëm komunal të Medvegjës do ta përbëjnë 35 këshilltarët e rinj që morën besimin në zgjedhjet e djeshme lokale të parapara për 6 maj e që nuk u mbajtën për shkaqe teknike.
Shtuar më 25/06/2012, ora 09:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori