Zgjedhjet, sondazhi nxjerr fitues PDK-në
Pëlqej
Partia Demokratike e Kosovës
Një hulumtim nga Klubi për Politikë të Jashtme për zgjedhjet e 12 dhjetorit, ka nxjerr fituese Partinë Demokratike të Kosovës me 30.2 për qind, kurse e dyta ka dal të jetë Lidhja Demokratike e Kosovës me 28.1 për qind, ndërsa Lëvizja Vetëvendosje është renditur forca e tretë politike në vend me 16.1 për qind.

Sipas sondazhit të publikuar nga Klubi për Politikë të Jashtme partia e katërt radhitet Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës me 12.2 për qind, mandej Aleanca Kosova e Re me 6.2 për qind dhe partia Fryma e Re me 5.6 për qind, kurse me vetëm 1.2 për qind është Lidhja Demokratike e Dardanisë.

Sondazhi i realizuar nga Klubi për Politikë të Jashtme thuhet të jetë bërë bërë me anketimin e 1000 të shpërndarë në gjithë territorin e Kosovën.

Bazuar në këtë sondazh liderët më të preferuar të shqiptarëve në Kosovë janë Isa Mustafa, Hashim Thaëi dhe mandej Albin Kurti.

Kësaj radhe sipas hulumtimit të porositur nga Klubi për Politikë të Jashtme, dalja në zgjedhje është vlerësuar shumë e madhe, madje deri në 70 për qind.
Shtuar më 07/12/2010, ora 11:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori