Zëdhënësi i Ramushit, poezi garës në Gjakovë
Shumica e qytetarëve të komunave në Kosovë do të duhet edhe një herë t'iu drejtohen kutive të votimit më 1 dhjetor. Ndër këto komuna është edhe Gjakova, aty ku në balotazh shkojnë AAK me kandidatin Pal Lekaj dhe AKR me Mimoza Kusari - Lilën, e cila është kandidatja e vetme femër që shkoi në balotazh.

Pesë kandidatet e tjera të gjinisë femërore në këto zgjedhje lokale ishin larg një suksesi të tillë dhe pjesëmarrja e tyre më shumë doli të jetë simbolike. Tani vetëm Kusari - Lila ka mundësinë që të bëhet kryetarja e parë e gjinisë femërore në Kosovë.

Kjo gjë edhe ka mobilizuar strukturat e larta të AAK - së. Kjo vërehet edhe nga postimi në Facebook i zëdhënësit të AAK'së, Ernest Luma, i cili ia ka kushtuar një poezi kësaj gare.

"Gjakova nuk eshte Moska e as Kremlini yt,

Është Meka, Qabeja, Qerbelaja, Bet-lehemi dhe Jerusalemi im…

Ashtin e gjakun,

Etërit e baballarët i kam dëshmitarë.

Unë falem çdo ditë – me fytyrë kah Gjakova.

Andej lind dielli im, e i joti pas Karpateve e n’Kazakstan…/albeu.com/
Shtuar më 05/11/2013, ora 15:00

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori