E FUNDIT/ Rikthehen protestat studentore, studentët të pakënaqur me premtimet
Zbulohet përmbajtja e dokumentit të Rober Cooper-it
Një propozim i para dy javëve, i dalë nga ndërmjetësi i bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, britaniku Robert Cooper, në lidhje me menaxhimin e integruar të kufijve, ka bërë që serbët e veriut të Kosovës ta cilësojnë Borko Stefanovicin tradhtar dhe shkelës së kushtetutës së Serbisë.

Burime të gazetës Zëri në Beograd me kusht anonimiteti kanë saktësuar se ndërmjetësi Cooper dy javë më parë ka prezantuar një letër tek Beogradi dhe Prishtina zyrtare, që ka të bëjë me menaxhimin e integruar të kufi jve. Kjo letër, e cila zyrtarisht asnjëherë nuk është bërë publike, saktëson se kufijtë e Kosovës duhet të menaxhohen në mënyrë të ngjashme dhe atë pavarësisht a gjenden në veri apo në pjesët tjera.

“Ky dokument specifikon qartë se kufijtë e Kosovës duhet të menaxhohen ngjashëm dhe se nuk ka dallim nga një regjion në tjetrin. Thjesht, ky dokument qartëson se duhet të jetë një sistem unikat përmenaxhim të të gjitha pikave kufitare”, ka njoftuar ky zyrtar.

Pala e Kosovës e udhëhequr nga Edita Tahiri mësohet se i ka thënë po propozimit të dhënë së fundi nga Robert Cooper, derisa i njëjti zyrtar pohon se pala serbe e ka lënë dhënien e mendimit për më vonë.

“E serbët e veriut të Kosovës tashmë e kanë kuptuar për këtë propozim dhe kanë reaguar”, ka thënë i njëjti burim.
Shtuar më 07/11/2011, ora 10:27
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori