Ymeri: Gjykata Kushtetuese dhe Thaçi legjitimuan pushtetin e Milloshevicit
Lideri i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, ka lëshuar akuza për Gjykatën Kushtetuese dhe Presidentin Hashim Thaçin se kanë legjitimuar pushtetin fashist të Sllobodan Milloshevicit përmes vendimit për t’i falur tokë Manastirit të Deçanit.

Thaçin e ka bërë përgjegjës për shkak se si kishte përshëndetur vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

“E tash Republika e Kosovës po e legjitimon pjesërisht atë okupator kriminal. Prej Gjykatës Kushtetuese që nxjerrë aktgjykime legjitimuese për vendimet e Milosheviqit, e deri te Hashim Thaçi që e përshëndet këtë legjitimim të vendimeve të Milosheviqit”, shkruan Ymeri, në reagim.

Ymeri më tej ka treguar se si do të duhej të vepronin institucionet kushtetuese ndaj vendimeve që ishin marrë në kohën e Milloshevicit.

“Institucionet e Republikës së Kosovës do të duhej të ishin të kundërta prej trashëgimisë fashiste e gjenocidale të Milosheviqit. Fatkeqësisht një institucion i Republikës së Kosovës, Gjykata Kushtetuese, legjitimoi një vendim të vitit 1997, me të cilin Qeveria e atëhershme e Serbisë ia kishte dhuruar pronat e ndërmarrjeve shoqërore “Iliria” dhe “Apiko” Manastirit të Deçanit”, ka shkruar më tej ai.

“Kosova ka qenë e okupuar në mënyrë klasike nga Serbia, dhe regjimi i Milosheviqit ka qenë regjim okupator që ka ndjekur politika të fashiste, kolonizuese e gjenocidale ndaj Kosovës e shqiptarëve. Ky nuk mund të trajtohet si pushtet legjitim, dhe në fund të viteve 90’ta edhe bota u bind që nuk është pushtet legjitim por regjim kriminal”

“Bartja e pronës së ndërmarrjeve “Iliria” dhe “Apiko” në pronësi të Manastirit të Deçanit është i padrejtë, shpronëson punëtorët e këtyre ndërmarrjeve, shkakton pabarazi në mesin e qytetarëve. Rrjedhimisht është i papranueshëm”. /Albeu.com/
Shtuar më 21/05/2016, ora 15:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori