Westerwelle: Zgjedhjet, kriter matës për demokracinë në Kosovë
Ministri i jashtëm gjerman, Guido Westerwelle, u ka bërë thirrje banorëve të Kosovës, që të marrin pjesë në zgjedhjet e së dielës.

Ai ka përshëndetur “zhvillimin për herë të parë të zgjedhjeve lokale në Kosovë, edhe në veri të vendit” dhe ka shtuar se “ky është një hap tjetër i rëndësishëm në zhvillimin politik të Kosovës”.

Ai ka theksuar se “të gjithë personat me përgjegjësi politike do të duhet të angazhohen për një zhvillim të zgjedhjeve të lira e të ndershme”, meqë sipas tij, “zgjedhjet janë një kriter matës i rëndësishëm për zhvillimin demokratik të Kosovës”.

Ministri i jashtëm gjerman deklaroi se “perspektiva e Kosovës, ashtu si edhe ajo e fqinjëve të saj në Ballkanin Perëndimor, është në Bashkimin Evropian dhe se zgjedhjet e suksesshme kanë rëndësi të madhe në përparimin e mëtejshëm në këtë rrugë të përafrimit”. /albeu.com/
Shtuar më 01/11/2013, ora 14:50

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori