Vuçiç përdor diplomacinë, kërkon Trumpin në Serbi duke përdorur Kosovën
Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, sot në Bratisllavë është takuar edhe me senatorin amerikan, Rhon Jonson, të cilit i ka kërkuar edhe një herë që presidenti amerikan, Donald Trump, të vizitojë Beogradin.

Sipas kreut të shtetit serb, një vizitë e tillë do të ishte një ‘injeksion’, për të zgjidhur problemet në rajon, përfshirë këtu edhe problemin me Kosovën.

“Ka kaluar një kohë e gjatë që prej kur një president amerikan kishte qenë për vizitë në Beograd”, ka thënë Vuçiç para gazetarëve, shkruan ‘telegraf’.

Sipas tij një vizitë e Donald Trump në Serbi, do të bënte një ndryshim të madh sa i përket raporteve ndërmjet shteteve në rajon.

“Serbia është nëj vend i vogël, dhe nuk mund ti kërkojë presidentit amerikan që të angazhohet për Serbinë në baza javore apo ditore, por një vizitë e tillë do të ishte e rëndësishme dhe do të ishte një injeksion për raportet ndërmjet dy vendeve dhe për të zgjidhe problemet në rajon’, ka thënë Vuçiç.
Shtuar më 07/06/2019, ora 18:08
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori