Vrasja e Ivanoviqit, Serbia e akuzon Kosovën për neglizhencë
Ende nuk ka asnjë të dyshuar për vrasjen e politikanit serb në Kosovë, Oliver Ivanoviq.

E për këtë shteti serb po e akuzon Kosovën, që sipas tyre nuk po dëshiron të zbardhë këtë vrasje.

Ministrja e Drejtësisë, Nela Kuburoivq ka thënë se nëse Kosova do ta pranonte hetimin e përbashkët hetimet do të ishin më efektive, transmeton lajmi.net.

“Nuk ka vullnet të autoriteteve të Prishtinës për ta hetuar këtë çështje. Në fillima ta nuk pranuan hetimin e përbashkët, dhe unë mendoj se do të ishte shumë më efektiv”, tha Kuburoviq për Kurir.

Tutje ajo ka folur edhe për faktin që kamerat në vendin e ngjarjes nuk kishin funksionuar deri në 10 minuta pas vrasjes së Ivanoviqit.

“Nuk do t’i vlerësoja këto komente. Prokruroia nuk duhet të zbulojë informacione, por të mbledhë dhe pastaj të përcaktojë nëse ka bazë për aktakuzë”, theksoi ajo. /albeu.com/
Shtuar më 27/05/2018, ora 13:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori