Vitin e ardhshëm Kosova mund të mbajë referendum për bashkim me Shqipërinë
Nëse Kosova nuk e arrin qëllimin e saj për njohjen ndërkombëtare të pavarësisë deri në shkurt të vitit të ardhshëm, kur ajo do të shënojë dhjetë vjetorin e pavarësisë, Prishtina do të mbajë një referendum për t’u bashkuar me Shqipërinë, tha një burim nga Prishtina për Sputnik Serbia.

“Liderët kosovarë duhet të ofrojnë diçka për qytetarët e tyre, kështu që natyrisht ata kanë ecur përpara për të planifikuar planin B:” nëse nuk duan të na pranojnë në BE, ne do të shkojmë në Shqipëri.” Me fjalë të tjera, do të ringjallin kërcënimin e tyre të vjetër dhe do të mbajë një referendum për t’u bashkuar me Shqipërinë “, sugjeroi burimi.

Ai më tej sugjeroi se Ramush Haradinaj zyrtarizoi ditën e pavarësisë së Shqipërisë si një festë shtetërore jo për hir të ruajtjes së vlerave kulturore, shkruan Sputnik Serbia

“Do të ishte e njëjtë sikur Gjermania të festonte Ditën e Pavarësisë së Holandës, ose anasjelltas. Dita e Flamurit e 28 nëntorit është e njëjta ditë kur shqiptarët miratuan një dokument që shpalli pavarësinë e Shqipërisë në një takim në qytetin e Vlorës më 1912.

Ky dokument, i miratuar nga Kuvendi Popullor, i cili përfshinte përfaqësues të katër rajoneve me popullsi shqiptare (Kosovë, Shkodër, Janina dhe Manastirin) formoi Shqipërinë”, shpjegoi ai për Sputnik.

Nga ana tjetër, ai komentoi edhe deklaratat e Thaçit se kufijtë e Kosovës dhe Shqipërisë duhet të hapen duke e marr shembull politikën e BE-së për kufijtë.

“Nuk ka kufij praktikisht në mes të Kosovës dhe Shqipërisë. Ajo që Thaçi po përpiqet të bëjë është të fitojë mbështetje zyrtare për heqjen e këtyre kufijve në letër, duke shpjeguar se kjo nuk është një asociacion, por një thjeshtëzim i komunikimit mes qytetarëve të dy vendeve. Natyrisht, Thaçi nuk do ta thoshte këtë nëse nuk do t’i jepej një dritë e gjelbër për ta bërë atë. Përveç kësaj, unë jam i sigurt se nuk ishte edhe pa bekimin e kryeministrit shqiptar Edi Rama, i cili ka kritikuar Bashkimin Evropian për trajtimin e BE-së ndaj Kosovës dhe Shqipërisë”, tha burimi.

Autoritetet në Prishtinë, tha ai, po përpiqen të ringjallin “shpirtin kombëtar” tek qytetarët, sepse kjo është shumë e rëndësishme për arritjen e suksesit në arenën ndërkombëtare.


Shtuar më 28/11/2017, ora 10:05

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori