Veton Surroi flet për UÇK-në
Publicisti Veton Surroi ka theksuar se miti për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), është zhvilluar në kohën kur funksion interneti dhe kur janë gjallë ata që i kanë përjetuar këto zhvillime.

Ai në emisionin “Debat Plus”, ka thënë se ky mit është pjesë e një imponimi të dhunshëm të kujtesës.

“Ky imponim ka ardhur në kohën kur rrëfimet i kemi direkte nga protagonistët dhe jo nëpërmjet rrëfimtarëve”, ka shtuar Surroi.

Sipas tij, problemi i luftës së Kosovës është tema më të cilën duhet të merren me historianët, duke shtuar se qysh në kohën e lëvizjes paqësore është bërë përpjekje të organizohen forma të rezistencës.
Shtuar më 08/06/2018, ora 07:32

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori