Vetėm 6 % e fėmijėve tė diasporės ndjekin mėsim nė shqip nė Evropė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Vetėm 6 pėr qind e fėmijėve tė diasporės shqiptare ndjekin mėsim plotėsues nė gjuhėn shqipe nė Evropė. Zyrtarė tė Ministrisė sė Diasporės, thonė se pjesėmarrja e nxėnėsve nė procesin mėsimor nė nivel Evrope nuk ėshtė mė shumė se 6 pėr qind. Ndėrkohė, javėn e ardhshme do tė fillojnė punėn grupet punuese tė formuara nė konferencėn e fundit pėr institucionalizimin e mėsimit plotėsues nė diasporė.

Udhėheqėsi i divizionit pėr arsim nė diasporė, nė Ministrinė e Diasporės, Ymer Avdiu, thotė pėr Radio Kosovėn, se faktorėt kryesor pėr pjesėmarrjen e vogėl tė fėmijėve shqiptar nė mėsimin plotėsues janė tė shumtė.

“Nuk paguhen mėsuesit, ka pengesa pėr arsye se nė disa shtete nuk ka fare mėsim plotėsues. Nuk ėshtė punuar boll, ndėrkohė edhe prindėrit janė shumė pak tė interesuar. Nė Suedi dhe Finlandė, ku shteti i paguan tė gjitha shpenzimet e mėsuesve, pjesėmarrja ėshtė shumė e madhe. Nė Suedi pjesėmarrja ėshtė rreth 65 pėr qind, nė Finlandė ėshtė 90 pėr qind. Ndėrsa, nė vendet e tjera pjesėmarrja e nxėnėsve ėshtė e vogėl”, tregon Avdiu.

Avdiu bėri tė ditur se janė formuar pesė grupe punuese, tė cilat javėn e ardhshme do tė fillojnė punėn pėr institucionalizimin e mėsimit plotėsues, ku do tė rregullohet legjislacioni nė kuadėr tė ligjeve tė vendeve ku jeton mėrgata. /albeu.com/
Shtuar më 16/03/2013, ora 12:27
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
Get Adobe Flash player
 
Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.

Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.