Veseli: Partitë janë pajtuar që të fryheshin Listat e Veteranëve
Çështja e veteranëve të luftës tash e sa vite po nxitë reagime të shumta. Në një përplasje në mes të deputetit të LDK-së Lumir Abdixhiku dhe kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli në tetor të vitit të kaluar në seancën e Kuvendit, vetë Veseli iu kishte drejtuar partive politike se të gjithë janë pajtuar për fryrjen e këtyre listave.

Deputeti i LDK-së, Lumir Abdixhiku në atë seancë e kishte akuzuar Kadri Veselin, por edhe presidentin Hashim Thaçi se kanë fut veteranë të rrejshëm në lista për vota.

Abdixhiku kishte thënë se nuk janë 60 mijë veteranë duke e quajtur patriotike verifikimin e listave të veteranëve.

Por ndaj kësaj deklarate të deputetit ë LDK-së ka reaguar kryetari i Kuvendit. Ai kërkoi nga Abdixhiku të flet me emra konkret se kush i ka fryrë listat e veteranëve.

“Ti po mendon se janë fry listat a? Janë fry shumë. Unë kam qenë pjesë e koalicionit të kaluar. A e din sa e sa lista janë fry nga partia e juaj. Me qindra vetë, të cilët kurrë nuk kanë qenë në luftë E kemi bërë për hirë të pajtueshmërisë dhe i kemi mbyllë të gjithë sytë”, kishte thënë Veseli në një seancë të Kuvendit të vitit të kaluar.


Shtuar më 17/08/2018, ora 16:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori