Veseli: Muret i takojnë të kaluarës
Kryeparlamentari Kadri Veseli ka reaguar pas rrënimit të murit në Veri të Mitrovicës, ndërsa ka kërkuar nga të gjithë qytetarët dhe faktori politik që të mos bien pre e asnjë provokimi e as nxitjeje.

Veseli ka shkruar në profilin e tij në Facebook se muret i takojnë të së kaluarës, ndërsa Kosova është e drejtuar kah e ardhmja.

“Rrëzimi i murit në Mitrovicë është qëndrim yni se Kosova është e të gjithë qytetarëve të saj”, ka shkruar ai. Ky është postimi i plotë i Kryeparlamentarit Veseli: Rrëzimi i murit në Mitrovicë është qëndrim yni se Kosova është e të gjithë qytetarëve të saj.

Ky nuk ishte një veprim për politika ditore, por një përkushtim i palëkundur se Kosova është një dhe si e tillë ofron mundësi për të gjithë qytetarët, pa dallim. Muret i takojnë të së kaluarës, ndërsa Kosova është e drejtuar kah e ardhmja. Qëndrimi im, që nga dita e parë, ka qenë se s’do ta shfrytëzojmë murin për retorika nacionaliste, por se ai do të largohet për shkak të qytetarëve tanë në jug dhe në veri.

Rrënimi i murit, në mënyrë krejtësisht të qetë, tregon sa i rëndësishëm është dialogu i brendshëm. Për këtë, jam i lumtur dhe kërkoj nga të gjithë qytetarët dhe faktori politik që të mos bien pre e asnjë provokimi e as nxitjeje./Albeu.com/
Shtuar më 05/02/2017, ora 20:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori