Ulen temperaturat, ditën e dielë borë në Kosovë
Nga dita e diel mbi vendin tonë pritet të ketë rënie të temperaturave.

Në viset malore pritet të ketë edhe reshje bore, raporton Prishtina Weather.

Postimi i plotë:

Nga dita e diel, më ftohtë dhe rënie e temperaturave. Mundësi për reshjedobëta shiu e bore. Në vise malore borë.27.11.2020 – Situatës të motit të pandryshuar që po mbanë për disa ditës, në fundjavë pritet t’i vije fundit, kur nga Mesdheu afrimi i një cikloni sjell vransira, e ndërkohë një front i ftohtë me masa të ftohta ajrore do të depërtojë mbi vend ditën e diel, që mund të sjell kushte edhe për reshjedobëta shiu dhe fjolla bore.
Në fillim të javës më pas parashihet mot më i ftohtë, me vransira, e ditën e martë me intervale më të gjata me diell. Në pjesën e dytë të javës depërtime të cikloneve nga Atlantiku veriore edhe përgjatë rajonit sjellin kushte për reshjedobëta shiu.Indeksi i cilësisë së ajrit mbetet në vlera të dobëta dhe shumë të dobëta, e ditën e hënë kur parashihet të ketë qarkullim më të mjaftueshëm ajror, indeksi do të zbres në vlera të mjaftueshme edhe të mira.

28.11 – Kryesisht me diell. Në mëngjes ftohtë dhe me ngricë, përgjatë ultësirave mjegull ose vransira të ulëta. Në mbrëmje vransirat do të shtohen.
29.11 – Kryesisht vranët. Pasdite dhe në mbrëmje reshjedobëta lokale shiu, që më vonë mund të përzien edhe me fjolla bore. Në vise malore reshje bore.
30.11 – Mot i ftohtë. Paradite me vransira, ditën edhe intervale me diell. Në mbrëmje kthjellime.
1.12 – Ftohtë, kryesisht me diell.
2.12 – Ftohtë, kryesisht me vransira, pasdite dhe në mbrëmje me mundësi për reshjedobëta bore përreth viseve malore në perëndim të vendit.Temperaturat minimale do të luhaten nga -6C deri -2C, e maksimalet në rënie nga 10C, të shtunën në 5C të dielen, deri në 1C të martën.
Nga dita e diel, do të fryj erë mesatare kryesisht nga verilindja 4-10m/s.
Shtypja atmosferike zbret afër vlerave normale, më pas sërish në rritje.
Shtuar më 27/11/2020, ora 22:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori