The Independent: Kadare glorifikoi mitet ballkanike
Ismail Kadare ishte shembulli i "braktisjes' së disidencës dhe "të mbajturit mirë" me regjimin, por duke e kritikuar atë përmes fabulës dhe alegorisë.

Në këtë mënyrë Kadare u "ngrit" lart si emër deri në arritje suksesi ndërkombëtar.

Kështu e nis kritikën ndaj shkrimitarit shqiptar, Jonathan Gibbs, për librin e I.Kadaresë "Muzgu i perëndive të stepës", shkruan Kosova Live.

Gibbs shkruan se Kadare ndërthur mjaft mirë socializmin me një narraciontrishtuar.

Ai kujton se Kadareja i glorifikon dhe "i vesh" legjendat ballkanike me petkun mitik.

Në këtë libër, fshihet legjanda me Kostandinin, i cili edhe në varr e mbajti fjalën ndaj motrës së tij. /albeu.com/
Shtuar më 08/09/2014, ora 14:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori