Thaçi uron për Ditën e Paqes
Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi ka uruar qytetarët e Kosovës për Ditën e Paqes, 12 qershorin.

Ai tha se 15 vjet nga Dita e Paqes, Kosova ka përpara një rrugë të gjatë reformash, për të implementuar në terren Misionin e Ri- zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik të shtetit të Kosovës.

“Në këtë përvjetor të rëndësishëm, me krenari të veçantë kujtojmë sakrificën e të gjithë dëshmorëve të lirisë, luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, rezistencën e të gjithë brezave të qytetarëve tanë, që kontribuan për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Me rastin e Ditës së Paqes, në emër të institucioneve të Kosovës dhe qytetarëve të Republikës shpreh falënderimin e thellë për fushatën e bombardimeve të NATO-s, si intervenimin më të suksesshëm ushtarak dhe humanitar në fund të shekullit njëzet. Republika e Kosovës ka hyrë në vitin e shtatë të Pavarësisë, duke konsoliduar institucionet e veta demokratike, e vendosur dhe e përkushtuar për të përmbushur të gjitha kriteret dhe standardet për integrim në Bashkimin Evropian dhe në NATO", ka thënë Thaçi.

Sipas tij, Kosova ka hyrë në rrugën e përmbushjes së reformave dhe se kjo rrugë do të shkojë deri në fund. /albeu.com/


Shtuar më 12/06/2014, ora 10:38

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori