Thaçi: Platforma serbe s'pranohet nga SHBA dhe BE
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kreu i PDK-së dhe i Qeverisë, Hashim Thaçi sot në Kaçanik, ka ripërsëritur se platforma e fundit e Serbisë për Kosovën nuk do të zbatohet kurrë, ndërsa ka nënvizuar se qëndrimi i shtetit të Kosovës për këtë dokument mbështetet nga BE, NATO dhe SHBA.

"Po ju them edhe juve sot se, siç kanë dështuar të gjitha elaboratet, planet, idetë dhe projektet e Serbisë në raport me shqiptarët dhe Kosovën, do të dështojë plotësisht, ende pa filluar, edhe ky projekt i Nikoliqit. Kurrë nuk do të realizohet në asnjë cep të territorit të Republikës së Kosovës. Ky është vendimi, ky është zotimi ynë, ky është qëndrimi i shtetit të Kosovës dhe ky qëndrim yni e ka mbështetjen e fuqishme të BE-së, të NATO-s dhe të SHBA-së", ka thënë Thaçi në Kuvendin IV zgjedhor të Degës të PDK-së në Kaçanik.

Sipas tij, "është bërë zhurmë e panevojshme mediale lidhur me platformën e fundit të Serbisë për Kosovën".

Ai ka folur edhe për "konsolidim dhe forcim të subjektivitetit ndërkombëtar të shtetit". "Pardje ndodhi njohja nga një shtet jashtëzakonisht i fuqishëm me 157 milionë banorë, Pakistani. Do të kemi njohje edhe më të fuqishme. Pra, po e konsolidojmë dhe forcojmë subjektivitetin ndërkombëtar. Njohje të reja do të vijnë, nuk do të ndalen. Dhe e ardhmja euroatlantike e Kosovës do të jetë e sigurt. Kosova do të anëtarësohet edhe në NATO edhe në BE", ka thënë Thaçi.

Hashim Thaçi nga Kaçaniku ia ka uruar LDK-së 23-vjetorin e themelimit, kurse duke folur për ndërtimin e autostradës Prishtinë-Shkup, ai ka thënë se ato do të nisin mot në pranverë, ndërsa kryeqendrës së Maqedonisë i është referuar si kryeqytet i Vilajetit të Kosovës.

"Me padurim pres pranverën e hershme kur do të fillojë ndërtimi i projektit madhor, fillimi i ndërtimit të autostradës. Mjetet i kemi ndarë, pra nga Prishtina, Ferizaj, Kaçaniku, Hani i Elezit e deri në kryeqytetin e Vilajetit të Kosovës, në Shkup".

Delegatët e kuvendit zgjedhor kanë votuar për 35 anëtarë të Këshillit drejtues të Degës dhe për 10 delegatë të Kongresit të PDK-së. /albeu.com/
Shtuar më 23/12/2012, ora 17:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian