Thaēi: Platforma serbe s'pranohet nga SHBA dhe BE
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kreu i PDK-sė dhe i Qeverisė, Hashim Thaēi sot nė Kaēanik, ka ripėrsėritur se platforma e fundit e Serbisė pėr Kosovėn nuk do tė zbatohet kurrė, ndėrsa ka nėnvizuar se qėndrimi i shtetit tė Kosovės pėr kėtė dokument mbėshtetet nga BE, NATO dhe SHBA.

"Po ju them edhe juve sot se, siē kanė dėshtuar tė gjitha elaboratet, planet, idetė dhe projektet e Serbisė nė raport me shqiptarėt dhe Kosovėn, do tė dėshtojė plotėsisht, ende pa filluar, edhe ky projekt i Nikoliqit. Kurrė nuk do tė realizohet nė asnjė cep tė territorit tė Republikės sė Kosovės. Ky ėshtė vendimi, ky ėshtė zotimi ynė, ky ėshtė qėndrimi i shtetit tė Kosovės dhe ky qėndrim yni e ka mbėshtetjen e fuqishme tė BE-sė, tė NATO-s dhe tė SHBA-sė", ka thėnė Thaēi nė Kuvendin IV zgjedhor tė Degės tė PDK-sė nė Kaēanik.

Sipas tij, "ėshtė bėrė zhurmė e panevojshme mediale lidhur me platformėn e fundit tė Serbisė pėr Kosovėn".

Ai ka folur edhe pėr "konsolidim dhe forcim tė subjektivitetit ndėrkombėtar tė shtetit". "Pardje ndodhi njohja nga njė shtet jashtėzakonisht i fuqishėm me 157 milionė banorė, Pakistani. Do tė kemi njohje edhe mė tė fuqishme. Pra, po e konsolidojmė dhe forcojmė subjektivitetin ndėrkombėtar. Njohje tė reja do tė vijnė, nuk do tė ndalen. Dhe e ardhmja euroatlantike e Kosovės do tė jetė e sigurt. Kosova do tė anėtarėsohet edhe nė NATO edhe nė BE", ka thėnė Thaēi.

Hashim Thaēi nga Kaēaniku ia ka uruar LDK-sė 23-vjetorin e themelimit, kurse duke folur pėr ndėrtimin e autostradės Prishtinė-Shkup, ai ka thėnė se ato do tė nisin mot nė pranverė, ndėrsa kryeqendrės sė Maqedonisė i ėshtė referuar si kryeqytet i Vilajetit tė Kosovės.

"Me padurim pres pranverėn e hershme kur do tė fillojė ndėrtimi i projektit madhor, fillimi i ndėrtimit tė autostradės. Mjetet i kemi ndarė, pra nga Prishtina, Ferizaj, Kaēaniku, Hani i Elezit e deri nė kryeqytetin e Vilajetit tė Kosovės, nė Shkup".

Delegatėt e kuvendit zgjedhor kanė votuar pėr 35 anėtarė tė Kėshillit drejtues tė Degės dhe pėr 10 delegatė tė Kongresit tė PDK-sė. /albeu.com/
Shtuar më 23/12/2012, ora 17:20
ilirida ismaili
e Dielë 23 Dhjetor 2012, Ora 20:53
"KUR FLETE ENVERI E NDEGJON PARTIA"
ME KUJTOHET KENGA KUR E NDEGJONIM FSHEURAZI NE VITET 60-70-80ta SIDOMIOS NE ILIRIDE !
KUR FLETE ENVERI E NDEGJON PARTIA
NGRIHET PERNJEHERI ,
OOOO E GJITHE SHQIPERIA !!!!!!!
E SOT PO THEM " KUR FLETE THACI -BERISHA E NDEGJON
PARTIA , NE TE NGRIHET PERNJEHERI
E TERE SHQIPTARIA ...RRUGE TJETER , APO ALTERNATIVE TJETER SKA , NJERIU QE SHPALLI KOSOVEN SHTET , NJERIU QE VORROSI APETITET DHE PLANPROGRAMIN SERBOSLLAV, KUNDER TOKAVE TE SHQIPTAREVE , NJERIU QE ZGJEDHE RRUGEN ME TE MIRE DHE TE NDRITESHEME PER ARDHEMERINE E KOMBIT SHQIPTARE , PA KOSOVE , NUK KA SHQIPERI , PA SHQIPERI NUK KA FORCE TE SHQIPTAREVE NE BALLKAN E THACI -BERISHA JAN PLOTESISHT TE VETEDISHEM PER RRUGEN E ARDHEMERISE QE I PRETE
SHQIPTARET E BALLKANIT ..RESPEKT
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.