Thaçi nënshkruan kontratën kolektive
Ashtu siç ishte paralajmëruar Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi dhe përfaqësues të OEK, AKB-së, BSPK-së dhe KES-it, kanë nënshkruar sot kontratën e përgjithshme kolektive, e cila përcakton të drejtat, obligimet dhe përgjegjësinë e punëdhënësit dhe punëmarrësit.

Kryeministri Thaçi pas nënshkrimit të kontratës u shpreh se kjo marrëveshje ka rëndësi të veçantë pasi rrit stabilitetin e punëtorëve në vendin e punës. Ai gjithashtu tha se Qeveria e Kosovës do të jetë garantuese e zbatimit të kësaj marrëveshje.

"Nga kjo marrëveshje e cila ka dobi të madhe do të përfitojnë punëdhënësit dhe punëmarrësit dhe do ta përmirësojë klimën e tregut në vend", u shpreh Thaçi. /albeu.com/
Shtuar më 18/03/2014, ora 13:55
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori