Thaçi: Kryeministri mund të ndërrohet por herët a vonë korrigjimi i kufirit do ndodhë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një debat të thirrur nga Instituti Demokratik i Kosovës, me temën “Çfarë do të thotë korrigjimi i kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë?”, ka folur për korrigjimin e kufirit me Serbinë.

Ai ka thënë se kryeministri dhe qeveria mund të ndërrohet por demarkimi do bëhet.

Herët a vonë demarkimi me Serbinë do të ndodhë. Mund të ndërrohet qeveria, kryeministri por edhe nëse shtyhet sërish demarkimi do të ndodhë.

Por, Thaçi deklaron se me këtë proces nuk do të ketë ndarje e as shkëputje të Veriut të vendit.

“Njohja reciproke mund të përcillet me një proces të dakorduar të kufirit në mes të Kosovës dhe Serbisë. Por, theksoj nuk do të ketë ndarje e as shkëputje të pjesës veriore”, ka thënë Thaçi.

Gjersa, deklaron se një asnjë rrethanë nuk do të bisedohet për Gazivodën e për veriun e vendit.

"Nuk do të bisedohet kurrë në asnjë rrethanë as për Gazivodën e as për qytetin e Mitrovicës. Ky proces do të shënojë fundin e konfliktin e gjatë mes Kosovës e Serbisë, e jo siç thonë do të zgjojë konflikte. Fundi i konfliktit do të vijë duke bërë kufirin e qartë mes vendeve tona”, deklaroi Thaçi.

Ndryshe, Thaçi e Vuçiç do të takohen më 7 shtator në Bruksel, ku pritet që në këtë takim ta prezantojë idenë e tij për shkëmbim të territoreve, ani pse nga Presidenca e kanë mohuar një gjë të tillë.


Shtuar më 05/09/2018, ora 10:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori