Sulm në Norvergji, autori i armatosur rrëmben auto ambulancën dhe shtyp këmbësorët
Thaçi iu bind Mustafës, ia kërkon zyrtarisht ndihmën për SHBA-në
Një ditë më parë Presidenti Thaçi i kishte kërkuar nëpërmjet Facebook’ut një gjë të tillë Kryeministrit Mustafa. Pas reagimit të Mustafës, i cili tha se gjëra të tilla nuk bëhen nëpërmjet rrjeteve sociale, Presidenti Thaçi i ka nisur letër shefit të ekzekutivit në largim që t’I ndaj së paku 100 mijë dollarë si ndihmë për qytetarët e prekur nga uragani në Hjuston të SHBA’ve.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, edhe zyrtarisht i ka dërguar shkresën kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa për të mbështetur qytetarët e Hjuston të SHBA-ve, pas përmbytjeve të nxitura nga uragani Harvey.

Në shkresën drejtua kryeministrit, presidenti Thaçi ka kërkuar që Qeveria e Kosovës t’i ndaj së paku 100 mijë dollar për qytetarët e prekur nga uragani në Hjuston.

Kjo është shkresa e plotë e presidentit Thaçi drejtuar kryeministrit, Isa Mustafa.

I nderuari Kryeministër i RepublikësKosovës, Z. Mustafa,

Duke njohur përkrahjen e madhe që ka dhënë dhe po japin Shtetet e Bashkuara të Amerikës në lirinë dhe në ndërtimin e shtetit të Kosovës,

Duke marrë parasysh shpirtin solidar të popullit të Kosovës, që nuk harron kurrë ndihmën e popullit amerikan për Kosovën,

Duke ndjerë shqetësimet e qytetarëve të RepublikësKosovës, të ndara me shqetësimet dhe zhvillimet në Hjuston, pas reshjeve dhe përmbytjeve masive të shkaktuara nga uragani Harvey,

I bëj thirrje dhe kërkoj nga Qeveria e RepublikësKosovës të marrë vendim urgjent për ndarjen e së paku njëqindmijë dollarëve amerikanë (100.000 US$), në ndihmë të familjeve amerikane të prekura nga kjo katastrofë. Jam i vetëdijshëm që kjo shumë është simbolike, por ne, si një shtet i ri, por me një traditë shekullore të solidaritetit, gjithmonë kemi ndihmuar me aq sa kemi pasur mundësi.

I nderuari Z. Mustafa,

Jam i bindur që Qeveria e RepublikësKosovës, të cilën Ju e udhëhiqni, në një kohë sa me të shpejtë, do të bëjë ndarjen e kësaj shume simbolike financiare si dëshmi e solidaritet të qytetarëve të RepublikësKosovës me qytetarët e Hjustonit.

Me respekt!

Hashim Thaçi

President i RepublikësKosovës


Shtuar më 04/09/2017, ora 12:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori