Thaçi e përgëzon Osmanin për marrëveshjen me Greqinë
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur në takim Zëvendëskryeministrin e Maqedonisë, Bujar Osmanin.

Me rastin e arritjes së Marrëveshjes midis Greqisë dhe Maqedonisë lidhur me emrin e ri të shtetit fqinj, presidenti Thaçi ka thënë se çdo lajm i mirë nga Maqedonia është lajm i mirë edhe për Kosovën.

“Kjo marrëveshje krijon klimë të mirë rajonale dhe hap perspektivë euroatlantike për shtetet e Ballkanit”, u shpreh presidenti Thaçi.

Presidenti Thaçi dhe zëvendëskryeministri Osmani kanë biseduar edhe për zhvillimet aktuale në Maqedoni, ku forcat politike shqiptare po luajnë rol pozitiv rreth avancimit të të drejtave politike dhe sociale.

Sipas tij, marrëveshja midis Greqisë dhe Maqedonisë konsiderohet më e rëndësishmja pas asaj të Ohrit.
Shtuar më 19/06/2018, ora 11:23

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori