Thaçi bën sikur i përgjigjet Zërit të Amerikës për taksën ndaj Serbisë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dje është takuar me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Mike Pompeu.

Pas këtij takimi, Pompeu kërkoi që Kosova të heq tarifën 100% për produktet serbe.

Thaçi nuk iu përgjigj drejtpërdrejt pyetjes së Zërit të Amerikës, nëse e shihte vendimin për tarifat si një qëndrim kundër bisedimeve me Serbinë apo kundër ideve të tij për korrigjimin e kufirit si rrugë e normalizimit të marrëdhënieve me Beogradin, por e vuri theksin tek nevoja e zgjidhjes së problemeve me Serbinë.

“Mendoj se vetë krijimi i rrethanave të reja dhe në Kosovë dhe në Serbi dhe në rajon, por edhe në botë - sepse bota ka ndryshuar, Evropa po ndryshon, rajoni ynë është në udhëkryq - shtojnë domosdoshmërinë e arritjes së marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi”, shtoi ai.

Ai tha se Kosova duhet “ta heqë qafe një herë e për gjithmonë çështjen e Serbisë dhe të fokusohet në zhvillimin ekonomik, në rritjen e mirëqenies sociale të qytetarëve, në krijimin e vendeve të reja të punës dhe të mos humbim kohë ne tash e tri dekada, vetëm me Serbinë, Serbinë, Serbinë”.


Shtuar më 27/11/2018, ora 09:25

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori